Sağlık Hizmeti

Kategori: Hizmetlerimiz | 0

Sağlık, birey ve ailelerine ihtiyaçları olan sağlık ve bakım hizmetlerinin yaşadıkları ortamda sunulmasıdır. Sunulan hizmetler hasta bakımı, tedavi ve kişisel bakımın yanı sıra önleyici sağlık hizmetlerini de kapsayabilir. Sağlık ve bakım hizmetlerinden yararlanarak yaşamına devam eden kişinin, hayat kalitesinden ödün vermeden yaşadığı ortamda kalmaya devam etmesi mümkün olacak ve sevdiklerine yük olma endişesi azalacaktır.

Yapılan araştırmalar, tedavi kurumlarında uzun süreli yatışlara bağlı olarak kişilerde sosyal ve psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıkabildiğini göstermektedir. Özellike kronik hastalığı olan kişilerin tedavilerinin, kendilerini en konforlu hissettikleri yerde yani evde devam etmesi çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki pek çoğumuz için, kendimizi iyi hissetmediğimiz zaman bulunmak istediğimiz tek yer evimizdir.

Yaşlanma ile ortaya çıkabilecek bazı yetersizlikler, kişilerin sürekli gözlem altında bulunmalarını veya düzenli olarak bazı sağlık hizmetlerini almalarını mecburi hale getirebilir. Bu durumda kişinin ihtiyaç duyduğu sağlık ve bakım hizmetlerini evde alması, hem aileyi bu zor zamanlarında bir arada tutacak hem de kişinin mahremiyetinin korunmasını mümkün hale getirecektir.

Sağlık Hizmetleri Avantaj Ve Dezavantajları

Günümüzde hastalıkların görülme sıklığının artmasıyla birlikte evde sağlık hizmeti her yaştan kişi için ihtiyaç haline gelmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle sağlık alanında kullanılan birçok cihazın taşınabilir hale gelmesi ve iletişim imkanlarının çoğalmasıyla ekip çalışmasının ve bilgi yönetiminin kolaylaşması,  sağlık hizmetinin yaygınlığını artırırken, daha geniş kitleler tarafından tercih edilmesini sağlamıştır.

Evde sağlık hizmeti, kişinin yaşadığı ortamda, ailesinden ve sosyal çevresinden ayrılmadan ihtiyaç duyduğu sağlık ve bakım hizmetlerine ulaşması temeline dayanır.  Sağlık ve bakım hizmetleri, ihtiyaca ve tercihe özel olarak tasarlandığı için bireyin konforunu artırır.

Evde bakımın avantajlı yanları olduğu gibi dezavantajlı yanları da bulunmaktadır. Öncelikle evde hizmet sunumu detaylı bir hazırlık süreci ve ciddi bir denetim mekanizması gerektiren kapsamlı bir organizasyondur. Doğru planlama ve koordinasyon olmadığı takdirde, hasta, yakınları ve hizmet veren personel mağdur olabilir.

Benzer şekilde, evde sağlık hizmeti almak isteyen aileler acil bir durum gerçekleştiği takdirde ev ortamında bir tedavi kurumunda olduğu kadar hızlı ve kapsamlı  müdahele edilemeyeceğini öngörmeli ve buna göre plan yapmalıdır.

Son olarak, evde hizmet verecek personelin kapsamlı bir değerlendirme süreciyle seçilmesi ve ancak gerekli eğitimleri aldıktan sonra evde görevlendirilmesi önem arz etmektedir. Personelin sadece hastanede hizmet vermeye alışık olması ve ev ortamı konusunda eğitim ve oryantasyon almamış olması, ev ortamındaki verimliliğini azaltabilir, hasta ve aile ile etkili iletişim kurulmasına engelleyebilir.